W służbę strażaka, zarówno zawodowego, jak i ochotnika, wpisane jest pomaganie ludziom. Przyrzeczenie ofiarności i męstwa w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i zdrowia, obowiązuje nas stale, nie tylko wtedy, gdy pełnimy czynną służbę w podziale bojowym. Jedną z form pomocy o ogromnym znaczeniu jest honorowe krwiodawstwo. Nawet najmłodsi wiedzą, że strażak to ktoś, kto przede wszystkim pomaga, udział strażaków w szlachetnej działalności krwiodawczej jest wobec tego wysoce pożądany. Przekonanie o tym, że strażacka brać bardzo chętnie stawia czoła trudnym wyzwaniom i działa na rzecz innych ludzi, potwierdzają działania Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK działającego przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią, zrzeszającego funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, druhów Ochotniczych Straży Pożarnych oraz także osoby niezwiązane ze strażackim mundurem.

W tym roku, już po raz czwarty, Klubowicze wzięli udział w ogólnopolskim programie Polskiego Czerwonego Krzyża „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Po ubiegłorocznym sukcesie i zajęciu I miejsca, w tym roku, w XI edycji programu, ponowili swój sukces w kategorii „Najaktywniejsza Jednostka PSP”. Na to osiągnięcie złożył się całoroczny wysiłek wszystkich krwiodawców, biorących udział w akcjach oddawania krwi organizowanych na terenie powiatu nakielskiego oraz działaniach zmierzających do promowania honorowego krwiodawstwa wśród lokalnej społeczności.

Nadmienić należy, iż w kategorii „Najaktywniejsza jednostka PSP” do programu zgłoszono 53 jednostki Państwowej Straży Pożarnej z całej Polski. Wysiłek strażaków biorących udział w akcji, przełożył się na pozyskanie w 2016 roku 7.260 litrów krwi.

Laureaci XI edycji  „Strażacy w Honorowym Krwiodawstwie – Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”
w kategorii I – Najaktywniejsza Jednostka PSP:

Zdobywca I miejsca – Komenda Powiatowa PSP w Nakle n/Not., okręg kujawsko-pomorski,
Zdobywca II miejsca – Komenda Powiatowa PSP w Brzesku, okręg małopolski,
Zdobywca III miejsca – Komenda Powiatowa PSP w Mońkach, okręg podlaski.

Centralna uroczystość podsumowania programu odbędzie się 24 lutego br. w biurze Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie.

Katarzyna Krzoska
Klub HDK PCK przy KPP PSP w Nakle n/Not.